Zwolnienie podmiotowe z VAT – jaki limit? Komu przysługuje?

Zwolnienie podmiotowe z VAT – jaki limit? Komu przysługuje?

Zwolnienie z podatku VAT

Zwolnienie z płacenia podatku VAT to bardzo ciekawa możliwość, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Jeśli jesteście ciekawi, komu ono przysługuje i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zwolnienie z płacenia podatku VAT podmiotowego uzyskać, koniecznie przeczytajcie poniższy tekst! Oprócz podstaw prawnych znajdziecie w nim również wiele pożytecznych i praktycznych porad!

Zwolnienie z VAT – komu przysługuje

Zwolnieni z płacenia podatku VAT mogą być przedsiębiorcy, którzy spełniają wymogi opisane w Ustawie o VAT. Przywilej ten przysługuje osobą spełniającym warunek, o którym mowa w artykule 131 ustęp 1 (art.131 ust1), który dotyczy wielkości obrotu, a brzmi on tak:

„Od 1 stycznia 2019 roku limit zwolnienia podmiotowego z VAT został utrzymany w wartości 200 000 zł w skali roku. W związku z tym uprawnionymi do skorzystania ze zwolnienia w 2018 roku są przedsiębiorcy, u których obrót ze sprzedaży opodatkowanej w 2018 roku nie przekroczył sumy 200 000 zł.”

Ze zwolnienia z podatku VAT mogą skorzystać także młodzi przedsiębiorcy. Gdy zakładamy działalność gospodarczą zwolnieniu z VAT może podlegać sprzedaż opodatkowana, oczywiście o ile nie przekroczymy pewnego limitu. Kwotę tego limitu oblicza się proporcjonalnie do stosunku czasu prowadzenia swojego biznesu. Najlepiej udać się do biura rachunkowego aby potwierdziło nasze możliwości.

Limity w zakresie obrotu nie są jedyną podstawą do zwolnienia z VAT. Mamy jeszcze inne warunki, dotyczące głównie rodzaju prowadzonej działalności, które absolutnie wykluczają możliwość skorzystania z tego zwolnienia. O taką ulgę nie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą na przykład:

  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z pewnymi wyjątkami)
  • budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b)
  • wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali
  • usług jubilerskich

I jeszcze kilku innych branż, a których jest mowa w Ustawie o VAT.

Kategoria: Biznes
Dodaj komentarz