Jednym z najważniejszych kryteriów przy weryfikacji pożyczek gotówkowych pod względem ich korzyści, będzie RRSO. To ono w głównej mierze mówi nam o ogólnych kosztach oferty pożyczkowej, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla nas, jako klientów. Czym jednak jest RRSO? Z czego się składa i czego się z niego dowiemy?
Czym jest RRSO?
Skrót RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która służy do wyliczenia całkowitego kosztu kredytów lub pożyczek, które oferowane są przez instytucje finansowe, tak bankowe, jak i pozabankowe. Według przepisów każdy pożyczkodawca musi uwzględnić to kryterium w swojej ofercie, co pozwoli na rzetelne i realne ocenienie przez klienta korzyści płynących z danej propozycji. RRSO wyrażane jest w procentach i zawiera w sobie ogół wszystkich kosztów, jakie poniesie pożyczkobiorca, na co składają się między innymi takie składniki jak: oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie oraz inne koszty dodatkowe.
Jak sprawdzić RRSO?
Współczynnik procentowy RRSO zazwyczaj jest podawany w porównywarkach kredytowych i pożyczkowych, a jeżeli go nie ma, to takie informacje powinny być widoczne bezpośrednio na stronie firmy pożyczkowej. Zazwyczaj widoczne jest przykładowe RRSO dla konkretnej oferty, jednak jeżeli zależy nam na tym, by skupić się właśnie na tym kryterium, porównywarka pożyczek z RRSO to dobry sposób na wybranie odpowiedniej pożyczki. W ten sposób będziemy wiedzieć, jak kształtują się propozycje wśród poszczególnych firm i w którym miejscu warto szukać.
Co składa się na RRSO?
Zostało już wspomniane, że RRSO jest wskaźnikiem, który pokazuje realne koszty pożyczki, czyli to, ile rzeczywiście zapłacimy jako klienci. Informacje w nim zawarte są zbiorem wszystkich opłat, jakie nalicza nam firma pożyczkowa. Wlicza się w to także oprocentowanie, na które często klienci zwracają uwagę w pierwszej kolejności, a które wcale nie jest jednoznacznym wskazaniem tego, ile zapłacimy. Tak więc oprocentowanie, prowizje, dopłaty dodatkowe i ewentualne ubezpieczenia są tutaj uwzględnione.
Z zasady jest tak, że im niższe RRSO, tym niższe koszty całościowe pożyczki gotówkowej. Co istotne, wskaźnik ten uwzględnia także wartość pieniądza w czasie, co oznacza, że im krótszy czas spłaty, tym wyższe RRSO. Widać to doskonale na przykładzie pożyczek krótkoterminowych, których Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może wynieść nawet ponad 1000%, gdy w przypadku pożyczek na kilka lat, będzie ona na znacznie niższym poziomie.
Dlaczego RRSO jest takie ważne?
Podstawowym zadaniem RRSO jest przedstawienie klientowi, jak będą kształtować się koszty zawartej przez niego umowy pożyczkowej, co rzecz jasna nie pozostaje bez znaczenia dla naszego wyboru. Każdy z nas przecież chce płacić jak najmniej za pożyczone pieniądze. Samo obliczanie RRSO, w tym orientowanie się, jakie składniki są w nim zawarte, mogą być jednak dla nas trudne do zweryfikowania. Z tego też względu warto korzystać z kalkulatorów, a idąc do siedziby firmy pożyczkowej – pytać o wszystkie szczegóły związane z kosztami. Pracownicy mają obowiązek dokładnie wszystko wyjaśnić, jednak mogą tego nie zrobić, jeżeli sami nie wykażemy się inicjatywą. Orientując się w takich szczegółach, o wiele trudniej będzie nas oszukać czy naciągnąć na niekoniecznie korzystną pożyczkę. Przezorny, zawsze ubezpieczony i lepiej mieć to na uwadze.
Dodaj komentarz