Jednym ze sposobów zwiększenia stabilności finansowej i zdobycia gotówki w nagłej potrzebie jest pożyczka. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Jednak czasami to jedyne wyjście z sytuacji. Korzystając z pożyczki, warto robić to rozsądnie i po przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej.
W 2018 roku aktywa finansowe gospodarstw domowych w Europie Wschodniej wzrosły o 8%. Dodatkowo zauważalne jest również stabilne zachowanie oszczędnościowe w krajach unijnych – udział depozytów bankowych pozostał niezmieniony w ostatnim okresie i utrzymał się na poziomie 55%. Najbardziej obniżył się udział depozytów w Azji – tutaj spadł o 16%. W ubiegłym roku wzrosły o 5,7% ogólnoświatowe zobowiązania gospodarstw domowych. Jednak globalny wskaźnik zadłużenia (zobowiązania jako procent PKB) pozostał stabilny (65,1%) dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu.
Aktywa finansowe brutto polskich gospodarstw domowych wzrosły w 2018 roku o 1,9%. To jeden z najniższych wyników od czasu kryzysu gospodarczego, spowodowany dużymi spadkami w papierach wartościowych (-7,2%) oraz ubezpieczeniach i emeryturach (-7,4%). Wzrost o 10% nastąpił w depozytach bankowych. Dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu wskaźnik zadłużenia polskich gospodarstw domowych pozostał na tym samym poziomie – 35,6%. Po raz pierwszy od dłuższego czasu globalna klasa średnia nie wzrosła. Pod koniec ubiegłego roku około 1,04 mld ludzi, w tym 11 mln Polaków, należało do światowej klasy średniej bogactwa. Warto podkreślić, że to właśnie klasa średnia często sięga po pożyczki.
– Wiele raportów finansowych wskazuje na to, że Polacy zadłużają się coraz bardziej. Dziś pożyczka jest traktowana jako naturalny i powszechny sposób zdobycia gotówki na różne wydatki – zauważa ekspert Aasa Polska – firmy pożyczkowej. – Okazuje się, że dużą trudność sprawia Polakom spłacanie zadłużenia. Często wiąże się to z pożyczaniem przekraczającym możliwości finansowe pożyczkobiorcy. Aby uniknąć problemów finansowych związanych z pożyczką, należy pożyczać pieniądze rozsądnie i tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujemy gotówki. Dziś pożyczkę możemy otrzymać szybko i wygodnie, korzystając z ofert dostępnych w Internecie – podkreśla ekspert.
Przemyślana decyzja pożyczkowa
Na pożyczkę decydujemy się, gdy potrzebujemy pieniędzy. Jednak niekiedy robimy to pochopnie i bez zastanowienia. Zaciągniecie zobowiązania jest dużo prostsze niż odłożenie odpowiedniej kwoty. Oszczędzanie zabiera dużo czasu. Natomiast pieniądze z pożyczki możemy zdobyć nawet w ciągu kilkunastu minut po wypełnieniu prostego formularza online. To sprawia, że gdy potrzebujemy gotówki, pierwszą myślą jest zaciągnięcie pożyczki. Nie można jednak zapominać, że pożyczanie pieniędzy wiąże się z pewnymi konsekwencjami.
Po pierwsze, pożyczoną kwotę trzeba zwrócić w określonym terminie wraz z odsetkami i innymi naliczonymi przez pożyczkodawcę kosztami. Do tego, decydując się na takie rozwiązanie, obniżymy swoją zdolność kredytową do czasu spłacenia całości zobowiązania. Może to być kłopotliwe w sytuacji, gdy planowaliśmy na przykład kredyt mieszkaniowy lub zakupy ratalne. Biorąc pożyczkę, zostaniemy wpisani do Biura Informacji Kredytowej i każde opóźnienie w spłacie raty zostanie odnotowane w bazie tej instytucji, co może w przyszłości zaważyć na uzyskaniu innego zobowiązania. Rozsądne pożyczanie to przemyślana decyzja i zaciągnięcie pożyczki na kwotę nieprzekraczającą naszych możliwości finansowych.
Sprawdź pożyczkodawcę!
Rynek finansowy jest bardzo bogaty w oferty firm pożyczkowych. Niestety nie zawsze są to firmy wiarygodne. Tymczasem tylko od takich należy pożyczać pieniądze. Jak znaleźć takiego pożyczkodawcę?
Pierwszą sprawą jest wyszukanie oferty z niskim oprocentowaniem. W tym celu warto sprawdzić rankingi na określoną kwotę pożyczki i porównać oferty pod kątem RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa), która obejmuje całościowe koszty zobowiązania w ujęciu procentowym. Więcej o tanim pożyczaniu pieniędzy można przeczytać na stronie https://www.aasapolska.pl/najtansza-pozyczka-pozabankowa-na-raty-online.
Następnie powinniśmy sprawdzić pożyczkodawcę. Należy zwrócić uwagę, jak długo dana instytucja działa na rynku i czy jest wpisana do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), czy nie figuruje na liście ostrzeżeń KNF. Dodatkowo możemy poszukać opinii na temat wybranej firmy pożyczkowej. Jeśli są pozytywne, będziemy mieć pewność, że znaleźliśmy najlepszą ofertę na rynku.
Analiza kosztów pożyczki i umowy
Niezmiernie ważną zasadą rozsądnego pożyczanie jest zapoznanie się z umową pożyczki przed jej podpisaniem. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek przekazania pożyczkobiorcy dokumentu do wglądu. Umowa może zostać dostarczona e-mailem w formie elektronicznej lub pisemnej za pomocą tradycyjnej poczty albo kuriera.
Czytając umowę, warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące kosztów pożyczki, a także możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania oraz przedłużenia okresu spłaty. Dodatkowo sprawdźmy, czy zawarte w dokumencie opłaty, kwota pożyczki, terminy spłaty i oprocentowanie są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.
Pożyczka to dobry sposób na rozwiązanie problemów finansowych, wsparcie budżetu domowego lub zrealizowanie większych zakupów. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy postępować rozsądnie i pożyczać pieniądze po przeanalizowaniu własnych możliwości finansowych. Bardzo ważne jest także znalezienie wiarygodnego pożyczkodawcy i korzystnej oferty pożyczkowej.
Dodaj komentarz