Jak zamknąć konto bankowe i dlaczego warto je zmienić?

Jak zamknąć konto bankowe i dlaczego warto je zmienić?

Jeszcze do niedawna klienci niechętnie zmieniali konta bankowe. Gdy ktoś założył rachunek w danym banku, rzadko decydował się na jego zamknięcie. Nawet jeśli w międzyczasie otworzył konto w innej instytucji, na przykład ze względu na lepsze warunki czy konieczność wynikającą z zaciągnięcia kredytu. Poniżej udowadniamy jednak, że zamknięcie konta bankowego jest nie tylko proste, ale opłacalne.

Dlaczego warto zamknąć konto bankowe?

Niestety niemiłą regułą banków jest to, że lepiej traktują one nowych niż stałych klientów. I praktycznie nie ma tu żadnych wyjątków. To dlatego nowy klient nie tylko może liczyć na korzystanie z rachunku bankowego i karty płatniczej bez żadnych opłat, a ty co jakiś czas dowiadujesz się, że prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu znów wzrosła.

To jeszcze nie wszystko! Klienci zakładający konto w nowym banku mogą liczyć na cenne prezenty, a nawet gotówkę. Większość banków co najmniej raz do roku organizuje promocje bankowe, w których możesz zyskać nawet kilkaset złotych, voucher do sklepu czy nagrodę rzeczową. Wystarczy, że otworzysz konto w takim banku i będziesz z niego aktywnie korzystał. To wszystko jest w twoim zasięgu, o ile oczywiście w ciągu ostatnich 12-24 miesięcy nie miałeś rachunku w tym banku.

Skoro banki tak bardzo premiują nowych klientów, przestań przejmować się lojalnością wobec nich. Jeśli tylko czujesz, że inny bank jest w stanie zaproponować ci lepsze warunki współpracy, nie wahaj się ani chwili. Z czystym sumieniem załóż nowe konto i pożegnaj się ze starym bankiem. Przynajmniej na jakiś czas.

Jak zamknąć konto bankowe?

Wbrew pozorom zamknięcie konta bankowego nie jest ani trudne, ani skomplikowane. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku kluczowych kwestiach.

  1. Po pierwsze, najpierw załóż nowe konto, a dopiero później udaj się zamknąć stare. Chodzi przede wszystkim o to, abyś nagle nie został pozbawiony dostępu do własnych pieniędzy, jeśli nowy rachunek nie zostanie jeszcze aktywowany, a stary już nie będzie istniał. W skrajnym przypadku pracodawca nie będzie w stanie przelać ci wypłaty, co na pewno nie będzie przyjemnym doświadczeniem. Aby wybrać odpowiednią ofertę warto skorzystać z rankingu kont osobistych na stronie kontomaniak. Znajdziesz w nim obiektywnie stworzone porównanie najlepszych rachunków na rynku.
  2. Po drugie, przed zamknięciem konta bankowego koniecznie pobierz jego historię. Jeśli to możliwe – w całości. Jeśli bank nie daje ci takiej możliwości, postaraj się zrobić zrzuty z ekranu. Po co? Dzięki temu będziesz miał potwierdzenie wszystkich transakcji, jakie za jego pośrednictwem wykonałeś. Ktoś uzna, że kilka miesięcy wcześniej nie zapłaciłeś za fakturę? Nie ma problemu. Wszystko możesz sprawdzić i udowodnić czarno na białym, pomimo tego, że dane konto już nie istnieje.
  3. Po trzecie, zanim zamkniesz konto, wypłać z niego środki. Przelej je na nowe konto lub wypłać gotówkę z bankomatu. Pozostaw na rachunku jednak kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, które wykorzystasz na dokonanie ostatnich opłat za konto.
  4. Po czwarte upewnij się, że konto, które chcesz zlikwidować, nie jest przez ciebie wykorzystywane do wykonywania przelewów weryfikacyjnych w innym banku. Jeśli je zamkniesz, możesz utracić dostęp do własnych środków tam zgromadzonych.

Te wszystkie czynności powinieneś wykonać jeszcze przed zamknięciem starego konta. Gdy już to zrobisz, możesz przejść do zlikwidować dotychczasowy rachunek poprzez bankowość elektroniczną, telefonicznie, listownie oraz osobiście w placówce banku.

Do zamknięcia konta bankowego niezbędny będzie dowód osobisty oraz formularz wypowiedzenia umowy, który będziesz musiał dostarczyć do banku.

I to wszystko, gdy tylko minie okres wypowiedzenia, twoje stare konto zostanie zamknięte.

Kategoria: Finanse
Dodaj komentarz