Szukasz taniego kredytu gotówkowego? A może planujesz zakup mieszkania i przeraża Cię myśl o kosztach związanych z zaciągnięciem zobowiązania? Nie martw się, przedstawimy Ci najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć i które powinny ułatwić podjęcie decyzji.
Porównanie kredytów
Zaczniemy od podstaw, czyli od tego, jak szukać kredytów, które potem będziesz porównywać. I tutaj mamy od razu wskazówkę, która ułatwi Ci cały ten proces – skorzystaj z porównywarek kredytów. Są to narzędzia, które zbierają oferty z różnych banków, przedstawiają je w jednym miejscu, w ujednolicony sposób. Zwykle można też filtrować wyniki (np. do kwoty zobowiązania i okresu spłaty), a także sortować je według wybranych parametrów (np. najniższe RRSO).
Znajdziesz porównanie kredytów gotówkowych, samochodowych, konsolidacyjnych czy hipotecznych. Dzięki temu nie musisz przeglądać ofert dostępnych na stronach różnych banków ani przedzierać się przez różnorodne sposoby informowania o warunkach. Wszystko jest przedstawione w jasny, przejrzysty sposób.
Tylko uważaj, ponieważ sama porównywarka to tylko narzędzie. Ty musisz umieć „czytać” dane w niej zawarte. Obawiasz się, że to zbyt skomplikowane? Nie martw się – jak porównywać kredyty radzi go2kredyt.pl, tam w przystępny sposób jest wszystko wytłumaczone. My natomiast przedstawimy tę wiedzę w „pigułce”.
Oprocentowanie, RRSO, CKK
Klienci poszukujący kredytu idealnego często zwracają uwagę na oprocentowanie, a to podstawowy błąd. Dlaczego? Ponieważ parametr ten określa tylko, w jakiej wysokości liczone będą odsetki. A na koszt kredytu składa się jeszcze kilka innych rzeczy: prowizja, opłaty za weryfikację wniosku, ubezpieczenie itd. Tych może być całkiem sporo, co automatycznie zwiększa koszt zobowiązania.
Dlatego zamiast na oprocentowanie, zwróć uwagę na RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To wskaźnik uwzględniające wszystkie koszty związane z zaciągnięciem oraz spłacaniem kredytu, a więc to, o czym pisaliśmy wcześniej. RRSO, tak jak oprocentowanie, podawane jest w formie procentowej, a oblicza się je zwykle w stosunku rocznym. Przy czym bank musi podać, jaka jest wartość RRSO dla danej oferty.
Jest jeszcze coś takiego jak CKK – całkowity koszt kredytu. Tak jak RRSO, bierze pod uwagę wszystkie koszty związane z zobowiązaniem, ale różnica polega na tym, że podawany jest w złotówkach. Ponadto oblicza się go w skali całego okresu kredytowania, jest więc najbardziej obiektywnym parametrem. W praktyce jednak banki rzadko kiedy udostępniają informację o CKK, aczkolwiek możesz znaleźć ją w niektórych porównywarkach kredytów.
Jak porównywać kredyty? Wskazówki
Mamy jeszcze kilka wskazówek na koniec. Jak już wiesz, najprościej jest korzystać z porównywarek, masz też ogląd na to, które parametry ze sobą porównywać. Do pełnego obrazu brakuje jeszcze tylko kilka innych informacji.
Pamiętaj, że jak analizujesz RRSO w różnych bankach, to oferta powinna obejmować ten sam okres kredytowania. W innym wypadku RRSO może być mylącym parametrem.
Co jeszcze? Nie porównuj oprocentowania z prowizją. Choć każda z tych wartości podawana jest w sposób procentowy, to liczy się ją od zupełnie innej kwoty!
Musisz też wiedzieć, że oferta może różnić się od końcowych warunków, ponieważ bank dostosowuje je do Twojej zdolności kredytowej. M.in. z tego względu porównanie kredytów hipotecznych jest bardzo trudne.
Dodaj komentarz