Średni zwrot podatku z Anglii to 2743 zł. Warto zatem postarać się o te pieniądze nawet wtedy, gdy pracowaliśmy krótko na Wyspach. Czy jednak jest to możliwe, gdy pracowaliśmy w Anglii kilka lat temu? To zależy, o jakim okresie mowa.
O Anglii słychać ostatnio najczęściej w kontekście Brexitu, ale nie można zapominać, że nadal pracuje tam bardzo wielu obywateli Polski. Brytyjski urząd statystyczny podał, że pod koniec 2018 roku liczba naszych rodaków na Wyspach wynosiła 905 tys. osób. To mniej o 116 tys. osób w porównaniu do 2017 roku, ale nadal należymy do jednej z największych grup emigrantów w Anglii. Wielu Polaków, którzy już wyjechali z Wysp, zastanawia się, czy mogą jeszcze odzyskać nadpłacony w poprzednich latach podatek. Postanowiliśmy sprawdzić tę kwestię i poprosiliśmy o wyjaśnienie angielskich zawiłości podatkowych specjalistów.
Do ilu lat wstecz można się rozliczyć w Anglii?
– Należy mieć świadomość, że w Anglii najczęściej pracownicy nie mają obowiązku samodzielnego rozliczania się z podatków. Robi to za nich pracodawca i odprowadza do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia, a kończy – 5 kwietnia następnego roku – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.
– Jeśli nawet pracowaliśmy w Anglii kilka lat temu, mamy szansę rozliczyć się z tamtejszym fiskusem i odzyskać nadpłacony podatek. Wszystko dlatego, że o zwrot podatku można ubiegać się do 5 lat wstecz. Co więcej, nie trzeba się bać żadnych kar za opóźnienia w składaniu zeznań podatkowych, ponieważ angielski system podatkowy nie przewiduje takich sankcji. Nie można jednak wybrać określonego roku, za który będziemy ubiegali się o zwrot. Wniosek zawsze dotyczy całego okresu zatrudnienia w Anglii z ostatnich 5 lat – podkreśla ekspert.
Na pieniądze z podatku czeka się najczęściej od 3 do 6 miesięcy od złożenia zeznania podatkowego i dostarczenia wszystkich dokumentów. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku, gdy dokumentacja nie jest kompletna, cała procedura może znacznie się wydłużyć. Tu dowiesz się więcej o rozliczeniach podatkowych w Anglii.
Jakie dokumenty należy przygotować?
Aby rozliczyć się samodzielnie z angielskim fiskusem i tym samym odzyskać nadpłacony podatek, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które należy dołączyć do zeznania rocznego. Przede wszystkim trzeba posiadać numer National Insurance (NI No), którego używa się w kontaktach z różnymi angielskimi urzędami, na czele z HM Revenue & Customs (Urząd Skarbowy). Oczywiście można próbować odzyskać nadpłatę podatku bez takiego numeru, ale często jest to skazane na niepowodzenie.
Ważnym dokumentem, który jest potrzebny do rozliczenia z fiskusem, jest formularz P60. To karta podatkowa, którą otrzymuje się po zakończeniu danego roku podatkowego. Pracodawca przekazuje ją w kwietniu. Znajdziemy tam wykaz naszych dochodów w minionym roku podatkowym oraz informacje na temat zaliczek zapłaconych Urzędowi Skarbowemu. Może się zdarzyć, że zamiast dokumentu P60 mamy dokument P45. Ten otrzymuje się od pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli nastąpiło to w czasie trwania roku podatkowego. P45 powinniśmy otrzymać krótko po zakończeniu pracy. Jeśli okaże się, że go nie mamy, również możemy złożyć rozliczenie podatkowe, ale korzystając z odcinków wypłaty (payslip) lub historii zatrudnienia. Wtedy należy się jednak spodziewać znacznie dłuższego czekania na pieniądze z podatku. Trzeba pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wystawić kartę podatkową tylko raz, a wystawienie duplikatu zależy od jego dobrej woli.
Co zrobić, żeby otrzymać zwrot podatku?
Większość osób pracujących w Anglii nie zaprząta sobie głowy procedurami związanymi z rozliczaniem podatku, ponieważ nie muszą tego robić. Tym zajmują się pracodawcy. Zwrot podatku następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach. Może to nastąpić, gdy został nam przypisany niewłaściwy kod podatkowy, a więc zaliczki były pobierane w nieodpowiednich kwotach. Przeważnie zwrot podatku następuje wtedy, gdy pracownik kończy zatrudnienie w czasie roku podatkowego, jego zarobki nie przekroczą kwoty wolnej od podatku (w 2019 roku to 11 850 funtów), a nie zdąży podjąć nowej pracy przed 5 kwietnia.
Aby odzyskać zwrot podatku, trzeba wejść na stronę internetową Urzędu Skarbowego i wypełnić odpowiedni formularz. Ten wybiera się w zależności od sytuacji danego podatnika. Na przykład P85 jest dla tych osób, które wyjeżdżają z Anglii w ciągu roku podatkowego i wracają do swojego kraju.
Jak rozliczyć dochody z branży budowlanej?
Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy pracujemy w branży budowlanej, jesteśmy wykonawcą lub podwykonawcą i zostaliśmy zarejestrowani w programie Construction Industry Scheme (CIS). Wtedy mamy wręcz obowiązek rozliczyć się samodzielnie z HM Revenue & Customs, ponieważ prowadzimy własną działalność. Niedopełnienie tego obowiązku może zakończyć się karą przekraczającą nawet 1000 funtów. Niestety, uczestnictwo w CIS oznacza płacenie wysokich podatków. Na szczęście jednak można odliczyć różne koszty. Aby w tym przypadku odzyskać nadpłacony podatek, trzeba złożyć do angielskiego Urzędu Skarbowego formularz Tax Return SA 100.
Wielu Polaków traci należny im zwrot podatku z Anglii, ponieważ pracowali tam kilka lat temu i sądzą, że już za późno walczyć o ich pieniądze. Tymczasem to jak najbardziej możliwe. Nie trzeba nawet wyjeżdżać ponownie na Wyspy. Wniosek o zwrot podatku można złożyć samodzielnie lub z pomocą firmy wyspecjalizowanej w zwrotach podatku z Anglii.
Dodaj komentarz