Co warto wiedzieć, kiedy starasz się o kredyt gotówkowy?

Co warto wiedzieć, kiedy starasz się o kredyt gotówkowy?

Starając się o kredyty, często nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać. Choć są one bardzo powszechne i sięga po nie większość z nas, nadal stanowią niemały problem. Często nie wiemy, na co zwracać uwagę i co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych, zanim pójdziemy do banku, przez co łatwo o podjęcie niewłaściwej decyzji. Jak się przed tym uchronić?

Kredyty gotówkowe i ich popularność

Kredyty gotówkowe to standardowa oferta każdego banku. Reklamowane są wszędzie – w telewizji, radiu, gazecie, internecie. To sprawia, że część z nas może być mocno zdezorientowana, nie wiedząc jak na to wszystko patrzeć. Trzeba jednak pamiętać, że reklamy często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zazwyczaj jest też tak, że po prostu nie mówi się wszystkiego, przedstawiając tylko superlatywy i pomijając wszystko inne. Szerzej kredyty gotówkowe opisuje serwis www.Top-Kredyty.pl, gdzie można zasięgnąć praktycznej wiedzy na ich temat. Decydując się na podobne zobowiązania, należy wiedzieć, jak robić to bezpiecznie.

Na co zwracać uwagę starając się o kredyt?

Reklamy bywają mylące, ale będąc uzbrojonym we właściwą wiedzę, jesteśmy w stanie uniknąć niewłaściwych decyzji. Szukając kredytów, najlepiej zwracać uwagę na kilka kwestii: oprocentowanie (wysokość i rodzaj), RRSO, typ raty, dodatkowe opłaty, w tym ubezpieczenia, prowizje, a także opcja związana z możliwością wcześniejszej spłaty. Każdy z tych aspektów będzie warunkował, czy dane oferty są w rzeczywistości korzystne.

Jakie oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Większość z nas, oceniając atrakcyjność kredytów, patrzy na wysokość oprocentowania. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko jeden z wielu składników, który wchodzi w koszt takich zobowiązań. Nawet jeżeli znajdziemy atrakcyjną propozycję z oprocentowaniem na poziomie 9,99%, należy pamiętać, że żaden bank nie zdecydowałby się na to, ponieważ byłoby to dużym ryzykiem – niewiele na tym zarobi, a może jeszcze sporo stracić, jeżeli klient będzie niewypłacalny. Oprocentowanie oczywiście wpływa na wysokość odsetek, ale nie ono jedyne.

Oprocentowanie może być albo stałe, albo zmienne. To, które wybierzemy, będzie zależało od stóp procentowych ustalanych przez NBP. Oprocentowanie zmienne może się zmieniać w czasie, wpływając na wysokość rat i koszty, jakie w takim przypadku poniesiemy.

Czym jest RRSO w kredycie gotówkowym?

RRSO to nic innego jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która daje nam najwięcej informacji o wartości zobowiązania. Mówi nam ona, ile w ciągu roku będzie kosztować nas dany kredyt. Widząc oprocentowanie 5%, wydaje nam się, że to mało, jednak RRSO zwykle jest wyższe i gdy osiąga, dajmy na to 17,35%, może okazać się, że zapłacimy nie kilkaset złotych, a kilka tysięcy, a to robi już różnicę. Im niższe RRSO, tym lepiej.

Jaką ratę kredytu gotówkowego wybrać?

Do wyboru mamy dwie możliwości – ratę równą oraz malejącą. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Rata równa przez cały okres kredytowania, jest taka sama, jednak na początku spłacamy więcej odsetek, dopiero potem kapitał – przy racie malejącej jest odwrotnie. Z początku nadpłacamy (wysokość raty jest wyższa), ale z czasem koszty się zmniejszają i pod koniec pozostają nam właściwie same odsetki. Dzięki racie malejącej można więc zaoszczędzić, ale nie każdego stać na to, by na początku płacić więcej.

Ubezpieczenie i inne opłaty

Czy ubezpieczenie kredytów gotówkowych jest koniecznie? Nie jest, ale może być przydatne, oczywiście pod kilkoma warunkami. W większości przypadków bank narzuca ubezpieczenie z jednego powodu – by zarobić. Kwota ubezpieczenia najczęściej jest doliczana do spłacanych rat, a więc zwiększa koszty kredytu.

Często mogą pojawić się także inne opłaty i prowizje za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego i udzielenie pożyczki. Nawet jeżeli bank zarzeka się, że nie wymaga prowizji – pewne jest, że dojadą inne opłaty, które to niwelują. Zalicza się do tego np. konieczność założenia konta w danym banku, wyrażenie zgody na kartę kredytową czy nałożenie opłaty przygotowawczej. Trzeba na to uważać!

Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mieć świadomość, na co zwracać uwagę i o co pytać przedstawicieli banku. To powinno pomóc nam w podjęciu właściwej decyzji. Wsparciem mogą być też porównywarki kredytów, które pokażą nam, jak kształtują się oferty poszczególnych instytucji finansowych.

Kategoria: Finanse
Dodaj komentarz