Sesje Elixir – kiedy przelew zostanie zrealizowany?

0
1833

Sesje Elixir to kwestia, o której należy pamiętać w przypadku zlecania przelewu lub oczekiwania na nadejście wysłanych do nas pieniędzy. Przelewy bankowe nie są bowiem realizowane ekspresowo, chyba że dodatkowo za nie zapłacimy oraz gdy konta odbiorcy i osoby przekazującej pieniądze są w tym samym banku. W innym wypadku na przelew musimy nieco poczekać.

Czym są sesje Elixir?

Sesje Elixir to sesje wychodzące oraz przychodzące, które są realizowane przez każdy bank. Wbrew temu, co można uważać, banki nie realizują przelewów o dowolnej porze dnia czy nocy – są na to przeznaczone ściśle określone godziny. Dodatkowo sesje te realizowane są jedynie w dni robocze, natomiast nie podczas weekendów czy świąt. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy zamiar zrealizować przelew lub właśnie oczekujemy na jego nadejście. Szybki przelew nie jest bowiem jednoznaczny z wysłaniem pieniędzy w dzień roboczy – wszystko zależy od godziny, w której zrealizujemy polecenie wysłania pieniędzy.

Jak wyglądają sesje Elixir w polskich bankach?

Sesje Elixir realizowane przez banki funkcjonujące w Polsce tak naprawdę wyglądają bardzo różnorodnie i nie ma jednolitych przepisów, które je regulują. Każdy bank ma swoją godzinę dla konkretnych sesji, do której się stosuje, nie zwracając uwagi na konkurencję. Standardowo są to 2 lub 3 sesje wychodzące oraz taka sama ilość sesji przychodzących w ciągu dnia. Z reguły przelewy realizowane są w godzinach – 6:00-9.30, następnie 10:00-13:00 i ostatnia sesja ma miejsce między 13.30 a 16:30. Dotyczy to zarówno sesji przychodzących, jak i wychodzących. Jedynie w przypadku realizowania przelewów natychmiastowych, sesje Elixir nie są brane pod uwagę i przelew jest realizowany przysłowiowo „od ręki”, jednak wymaga wniesienia dodatkowej opłaty.

Jak sprawdzić, kiedy dany bank obsługuje przelewy?

Każdy bank ma swoje godziny sesji Elixir, jednak informacje te są dostępne dla każdego klienta. Godziny wykonywanych sesji można sprawdzić na stronie internetowej konkretnego banku lub bezpośrednio w jego placówce. Wiedza ta przydaje się w szczególności wtedy, kiedy zależy nam na wykonaniu przelewu i jak najszybszym dotarciu pieniędzy do adresata. Na sesje Elixir nie mamy żadnego wpływu, jednak warto pamiętać, że wykonanie przelewu wieczorem wcale nie oznacza, że dotrze on do odbiorcy z samego rana, nawet jeśli nasz bank realizuje przelewy o godzinie 7:00. Znaczenie mają jednocześnie sesje przychodzące w banku odbiorcy – czasem zdarza się, że pierwsza taka sesja jest realizowana nawet w okolicy południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here