PIT Online w 2020 roku – co warto wiedzieć przed zbliżającym się rokiem?

0
1135

Składanie corocznych zeznań podatkowych leży w obowiązku podatników. Nie jest to zadanie przyjemne, jednak warto je sobie ułatwić, korzystając z możliwości rozliczenia się w formie online. PIT online w 2020 roku nieco się zmieni i zostanie dopracowany na korzyść użytkowników. Warto wiedzieć, jak będzie wyglądać składanie PIT w sieci oraz dlaczego warto zdecydować się na tę opcję.

Twój e-PIT – co się zmieni w 2020 roku?

W 2019 roku zadebiutowała platforma Twój e-PIT, na której podatnicy mogą rozliczyć się z podatku w bardzo prosty sposób – wykorzystując w tym celu Profil Zaufany, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w sieci. Można go założyć w wybranym urzędzie lub uzyskać bez wychodzenia z domu, posiadając konto w jednym z popularnych banków. Cyfryzacja urzędów administracji publicznej ma na celu ułatwienie pracy urzędników, ale również szybsze i prostsze metody rozliczenia dla samych podatników. W 2010 roku przez Internet będzie można rozliczyć nie tylko PIT-37 i PIT-38, ale również PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Ministerstwo Finansów zapewnia ponadto, że w nadchodzącym roku możliwość rozliczenia przez platformę otrzymają również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Platforma może nie zmieni się znacząco, jednak tych kilka nowości będzie mogło znacznie ułatwić życie obywatelom, którzy nie będą już musieli składać deklaracji w formie papierowej.

Jak rozliczyć deklaracje PIT online?

  • Rozliczenie online jest bardzo proste i każdy podatnik ma taką możliwość. Nie ma znaczenia, czy posiada umowę o pracę, czy umowę cywilnoprawną. Od 1 stycznia 2020 również przedsiębiorca po zalogowaniu na swoje konto na platformie Twój e-PIT, znajdzie gotową deklarację przygotowaną przez Urząd Skarbowy.
  • Kto nie posiada Profilu Zaufanego, może zalogować się do konta poprzez podanie numeru PESEL/NIP, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika i kwoty przychodu z deklaracji za ubiegły rok. Potwierdzenie danych następuje poprzez podanie kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za poprzedni rok. Aby uzyskać te informacje, należy przygotować aktualny i ubiegłoroczny PIT. Druga opcja jest znacznie bardziej czasochłonna, dlatego większość osób preferuje jednak Profil Zaufany.
  • Gotową deklarację podatkową można zaakceptować i wysłać, co równoznaczne jest z dokonaniem rozliczenia podatkowego. Użytkownicy mają również możliwość modyfikacji deklaracji w przypadku konieczności poprawy danych, zmiany sposobu rozliczenia czy chęci przekazania 1% podatku na określony cel. Platforma została skonstruowana w taki sposób, by również odliczenie przysługujących ulg nie stanowiło problemu – wszystkie sprawy można załatwić bezpośrednio przez Twój e-PIT.
  • Prostym i szybkim sposobem na rozliczenie jest darmowa usługa PIT Online firmy PITax.pl, umożliwiająca odliczenie wszystkich ulg podatkowych oraz wysłanie deklaracji do systemu ministerstwa finansów.

Korzyści płynące z rozliczania się przez internet

Rozliczanie podatków online jest ogromnym ułatwieniem dla obywateli, którzy nie muszą osobiście udawać się do Urzędu Skarbowego i stać w kolejkach do złożenia deklaracji. Mogą to zrobić w dowolnym momencie, ponieważ system działa przez 24 godziny. Automatycznie wypełnioną deklarację wystarczy jednym kliknięciem przesłać do urzędu. Dzięki temu można znacznie szybciej otrzymać ewentualny zwrot podatku niż w przypadku tradycyjnej formy rozliczania. Twój e-PIT ma również znaczący wpływ na ekologię, ponieważ nie wymaga tworzenia niepotrzebnej dokumentacji papierowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here