Kredyt samochodowy – na co zwrócić uwagę przy finansowaniu?

0
960

Zakup auta to ważne wydarzenie, które ma znaczący wpływ na domowy budżet. Czasami nagła sytuacja może sprawić, że pojawi się konieczność wymiany samochodu natychmiast. Wówczas pomocny będzie kredyt samochodowy.

Kredyty samochodowe mają podobną konstrukcję do standardowych kredytów gotówkowy. Ostatni wariant w oczach banku obarczony jest dodatkowym ryzykiem. Wynika to najczęściej z powodu braku zabezpieczenia. W przypadku kredytu samochodowego można zastosować zabezpieczenie rzeczowe w postaci nabywanego auta (nie jest to reguła). Dzięki temu bank ma zabezpieczenie, a przez to jest skłonny obniżyć oprocentowanie lub prowizje.

Kredyt samochodowy – opłaty

Oferty banków są bardzo różne. Kredyt na tę samą kwotę np. 60.000 zł w jednej instytucji finansowej będzie oprocentowany na poziomie 6%, a w innej będzie to 10%. Warto również wziąć pod uwagę prowizję za udzielenie kredytu. Jej wartość jest najczęściej zmienna i można ją negocjować, jednak zdarzają się dedykowane rozwiązania, które mają konkretne wytyczne. Wówczas nie ma możliwości modyfikacji tego parametru. Niemniej zawsze warto dopytać, jak wyglądają możliwości negocjacji.

Z punktu widzenia banku ważna jest zarówno kwota transakcji, jak i udział klienta. Czasami kredytodawcy zależy, aby kredytobiorca partycypował w finansowaniu zakupu. Oznacza to po prostu udział własny. Nie zawsze banki go wymagają, ale z pewnością będzie dobrze odebrany w scoringu (ocenie punktowej klienta przez komputer) albo u decydenta.

Z punktu widzenia wysokości miesięcznej raty, ważny jest okres kredytowania. Im dłużej płacimy, tym wyższe koszty poniesiemy. Jednak zrozumiałe jest, że nie każdy może pozwolić sobie na spłatę wspomnianych 60 tys. zł w 12 miesięcy, co dałoby ratę na poziomie 5 tys. zł /mc. Dlatego warto poszukać indywidualnego rozwiązania. Kredyt samochodowy na dużo korzystniejszych warunkach znajdziesz na https://www.bslubaczow.pl/kredyty-i/kredyt-samochodowy,138.

Jak obniżyć koszt kredytu?

Warto zacząć od „swojego” banku, czyli tam, gdzie regularnie wpływa nasze wynagrodzenie lub środki z innego stałego źródła dochodów (np. z prowadzonej firmy). Jednak czasami, warto otworzyć konto w nowym banku i stać się jego klientem. Warto sprawdzić, czy taki zabieg będzie miał wpływ na wysokość kosztów kredytu. Czasami powie Ci o tym sam doradca, ale zawsze warto o tym pamiętać i samemu zapytać o taką możliwość.

Banki często poza samym finansowaniem proponują dodatkowe produkty jak np. ubezpieczenie. W przypadku samochodu i tak będziemy go potrzebować. Dlatego warto zapytać w banku o ich propozycję. Może się okazać, że warto ją wybrać, nawet jeśli jej koszt będzie nieco wyższy niż bezpośrednio u ubezpieczyciela. Jak to możliwe?

Bank sprzedając dodatkowe usługi, jest w stanie obniżyć wysokość prowizji lub oprocentowania. Wybierając kredyt samochodowy z ubezpieczeniem samochodu, możemy obniżyć oprocentowanie lub prowizję (czasami nawet oba te parametry). Może się okazać, że po obniżce zyskamy tyle, że nawet „z górką” pokryjemy koszty polisy. W takich sytuacjach ważna jest indywidualna pozycja negocjacyjna, a można ją stosunkowo łatwo umocnić.

Kredyt samochodowy to przydatne narzędzie, które umożliwia zakup pojazdów różnych klas, w tym również modeli premium. O ofertę warto zapytać własny bank, ale także poszukać kilku innych ofert. Może się okazać, że zmieniając dotychczasową instytucję finansową, oszczędzimy na opłatach za kredyt i obniżymy koszty prowadzenia rachunku. Wydaje się, że warto szukać, a my podpowiedzieliśmy nawet, gdzie to robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here