Jak dodać dłużnika do KRD?

0
1597

Jak dodać dłużnika do KRD?

Dopisanie dłużnika do KRD (Krajowego Rejestru Długów), czyli ogólnopolskiego rejestru osób zadłużonych uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod odzyskania pieniędzy dla wierzyciela. Dopisanie dłużnika nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmuje wiele czasu, oczywiście jeżeli dobrze się do tego przygotujemy. Nie ponosimy tu dodatkowych kosztów, zwłaszcza prowizji, jak to wygląda w przypadku firm windykacyjnych. Mamy jednak pewność, że dłużnik dopisany do KRD nie będzie z tego powodu zadowolony – wpis do KRD działa bardzo na niekorzyść, zwłaszcza jeżeli chodzi o wizerunek oraz wiarygodność wśród kontrahentów.

Oczywiście aby dodać dłużnika do KRD musimy mieć wykupiony abonament na tą usługę, to warunek absolutnie konieczny. Drugim warunkiem koniecznym jest kwota zaległości – dłużnik musi być nam dłużny minimum 500 zł, aby wpis do KRD miał podstawy i mógł być dodany. Jeżeli ona warunki zostały spełnione musimy już tylko jedynie uzupełnić dane. Musimy jednak zachować czujność, to na co trzeba zwrócić uwagę opisaliśmy w poniższym akapicie.

Wpis do KRD – co musimy wiedzieć i na co uważać

Przez rozpoczęciem wpisywania wierzyciela do KRD przede wszystkim upewnij się, że dług nie został już uregulowany i czy posiadane przez Ciebie dane są prawdziwe. Niesłuszne dopisanie do KRD może skutkować wszczęciem przez poszkodowanego sądowego dochodzenia swoich praw i wyegzekwowania zadośćuczynienia. Poszkodowany ma prawo żądać od osoby, która niesłusznie wpisała go do KRD, gratyfikacji finansowej za utracone korzyści, zwłaszcza wizerunkowe.

Pewnym problemem może też być również wierzytelność sporna. W takim przypadku możemy oczywiście dodać wpis do KRD, musimy jednak zaznaczyć, że dług jest sporny i dłużnik go kwestionuje. Ta informacja jest niezmiernie istotna dla instytucji pobierających raporty z KRD. Zaznaczam również, że niezaznaczenie tej opcji może skutkować nałożeniem kary, która w skrajnych przypadkach może osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here