Czy płatności BLIK są bezpieczne? Wyjaśniamy!

0
1027

Nieskomplikowany i bardzo intuicyjny polski system płatności BLIK podbił serca milionów Polaków. Został on doceniony również przez operatora kartowego Mastercard, który przejął ok. 15% w BLIK-u.

Podstawą tego rozwiązania jest sześciocyfrowy kod generowany na ekranie telefonu komórkowego, w aplikacji bankowej. Jest on wyświetlany przez kilkadziesiąt sekund. Pozwala na szybkie dokonanie płatności – zarówno online, jak i stacjonarnie. Czy niebywała prostota idzie w parze z bezpieczeństwem?

BLIK a bezpieczeństwo

W istocie BLIK jest tak bezpieczny, jak świadomy jest użytkownik usługi. Jeżeli nie zachowujemy się niefrasobliwie i nie podajemy kodów generowanych przez system przypadkowym osobom piszącym do nas przez Messenger (a jest to jeden ze sposobów działania oszustów), to generalnie jesteśmy bezpieczni. Warto też wiedzieć, że przy wyższych kwotach możemy być dodatkowo poproszeni o podanie kodu PIN na naszym telefonie celem autoryzacji transakcji. Istnieje też możliwość ustawienia odpowiednich limitów kwotowych. BLIK jest zatem świetnym narzędziem, które pozwala na nadzwyczaj łatwe płatności i nie tylko.

Czy warto zaufać BLIK-owi?

Tak! Podstawa to edukacja finansowa, skierowana na bezpieczeństwo wykonywanych przez nas operacji. BLIK pozwala nie tylko na łatwe płatności. Możemy z jego pomocą wygenerować specjalny elektroniczny czek, który będzie aktywny dłużej niż przez standardowe kilkadziesiąt sekund. Dzięki temu w łatwy sposób możemy dokonać transferu pieniędzy do innej osoby. Odbiorca może pójść z kodem do najbliższego bankomatu obsługującego wypłaty poprzez ten system płatności i po prostu wypłacić gotówkę. Proste, prawda? A przy tym bardzo uniwersalne. Warto zauważyć, że odbiorca nie musi posiadać karty płatniczej, ani nawet konta w banku.

Bezpieczne płatności w sklepie internetowym

Warto również rozważyć używanie tego systemu, jeśli jesteśmy właścicielami sklepu internetowego. Najprościej będzie skontaktować się z przedstawicielem operatora płatności, np. Przelewy24.pl, który poinformuje nas, co musimy zrobić, by wdrożyć u siebie płatności BLIK-iem. Warto to zrobić, bo system zdobywa ogromną popularność, a jest przy tym prosty i bardzo bezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here