Certyfikat księgowego – jak go uzyskać?

0
1376

Zawód księgowego został deregulowany 10 sierpnia 2014 roku. Każda osoba, która ubiega się o certyfikat księgowym nie musi już zdawać egzaminu księgowego, który obejmował zakres wiedzy z księgowości oraz rachunkowości. To doskonała okazja dla osób, których zdolności pozwalają na rozpoczęcie tego zawodu.

Kto zostaje księgowym?

Większość księgowych to osoby o umyśle analitycznym, którzy potrafią wyciągać wnioski z dużych zbiorów liczb oraz odnajdywać związane z nimi nieścisłości. To osoby bardzo dokładne, skrupulatne i potrafiące skupić się na wertowaniu dokumentów przez długie godziny.

Stosy faktur i rozliczeń to nie jest lekki kawałek chleba, nie każdy potrafi sprostać takiemu wyzwaniu. Jednak dla osób ze specyficznym charakterem i psychiką, ten zawód może przynieść wiele radości a tym samym również sporą pensję.

Jak przygotować się do egzaminu?

Każdy księgowy musi ubiegać się o certyfikat księgowego, który pozwala na legalne rozpoczęcie pracy w zawodzie. Wyłącznie osoby, które ukończyły odpowiedni kurs lub wyższe studia mogą wnioskować o wydanie takiego certyfikatu.

Program studiów wyższych musi obejmować jedną ze specjalizacji – ekonomia, rachunkowość, finanse, administracja lub prawo. To podstawowe wymaganie, które pozwala kandydatom po studiach na podejście do egzaminu na certyfikat księgowy.

„Certyfikat na księgowego to niezbędny dokument, który pozwala na rozpoczęcie działalności. Warto zdać go za pierwszym razem. Polecam skorzystać z opracowanych arkuszy egzaminacyjnych wraz z odpowiedziami w trakcie nauki.” – podpowiadają specjaliści Odpowiedzi.com.pl.

Profesjonalne kursy organizowane są przez CIK lub KIK, czyli Centrum Informacji Księgowego oraz Krajową Izbę Księgowych. Zazwyczaj warto skorzystać z kursów, które posiadają partnerstwo z wyżej wymienionymi organizacjami. To daje nam pewność, że ich jakość jest bardzo dobra i na pewno pozyskamy wymaganą na egzaminie wiedzę.

Egzamin na księgowego – krok po kroku

Minimalne wymagania dla każdego księgowego:

  • Pełna zdolność prawa oraz możliwość korzystania z praw publicznych;
  • Dowód niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Dyplom ukończenia powiązanych tematycznie studiów wyższych;
  • Lub okazanie dokumentu poświadczającego ukończenie kursu.

 

Egzamin na certyfikat księgowym odbywa się za pomocą Internetu. Każdy arkusz zawiera 20 pytań zamkniętych z jedną możliwą odpowiedzią – A, B, C lub D. Egzamin trwa 30 minut, a zaliczenie daje już 60% udzielonych poprawnych odpowiedzi.

Sam egzamin zawiera pytania z zakresu księgowości, rachunkowości, prawa podatkowego, ubezpieczeń oraz pojedynczych pytań z innych dziedzin prawa, takich jak cywilne lub gospodarcze.  

Artykuł został napisany na podstawie wpisu na https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/zawod-samodzielny-ksiegowy-jak-uzyskac-certyfikat-ksiegowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here