5 rzeczy, które musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym

0
1454

Kredyt gotówkowy to doskonały sposób na znalezienie dodatkowych środków dla swoich celów. Potrzebujesz gotówki na wyjazd, chcesz zrobić remont mieszkania? Cel jest dowolny. To ty decydujesz, na co wydasz pieniądze z kredytu gotówkowego. Ale to również ty masz możliwość wyboru najlepszej oferty. Pamiętaj tylko o tych 5 rzeczach i kredyt gotówkowy będzie twoim asem w rękawie.

1. Uważaj na RRSO kredytu gotówkowego

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest ważnym parametrem wskazującym ile w skali roku realnie płacimy za kredyt gotówkowy. Zwracasz uwagę na RRSO i wybierasz ofertę z najniższym oprocentowaniem? Słusznie, ale to nie wystarczy, aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy. Jeżeli oferty, które ze sobą zestawiasz są z różnym czasem spłaty, to porównanie traci swoje podstawy. 

Dlaczego tak jest? Bo RRSO jest liczone w skali rocznej. Zatem mając np. kredyt gotówkowy z RRSO 5%, z okresem spłaty 4 lata, oraz porównując go do drugiego kredytu z RRSO 8%, ale okresem spłaty 8 lat, możesz błędnie wybrać pierwszy, jako lepszy. Przy różnym czasie spłaty najbardziej miarodajnym parametrem jest całkowity koszt kredytu gotówkowego.

2. Oprocentowanie kredytu gotówkowego: stałe albo zmienne

Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego decyduje o tym, czy twoje raty zobowiązania mogą ulec zmianie, czy może będziesz pewny, co do ostatecznej kwoty kredytu już podczas jego zaciągania. 

Na oprocentowanie kredytu gotówkowego wpływ ma wysokość marży banku oraz poziom stóp procentowych. Aktualnie stopy procentowe w Polsce są na rekordowo niskim poziomie. O ich wysokości decyduje Rada Polityki Pieniężnej. W przypadku oprocentowania stałego, ryzyko podwyższenia stóp procentowych nie przełoży się na wyższą ratę zobowiązania. Jednak takie bezpieczeństwo przekłada się na koszt kredytu gotówkowego.

Czy warto zaciągnąć kredyt gotówkowy ze stałym czy ze zmiennym oprocentowaniem? Odpowiedź nie jest oczywista, ale więcej informacji znajdziesz np. tutaj: https://beskidzka24.pl/czy-warto-wziac-kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-w-2020-roku/.

3. Rata malejąca czy równa przy kredycie gotówkowym

Raty malejące to kolejny sposób na zmniejszenie kosztów kredytu gotówkowego. Wymaga jednak lepszej zdolności kredytowej i dobrej oceny w BIK. Dzieje się tak, ponieważ na początku płacimy większe raty. Spłacamy najpierw część kapitałową od której naliczana jest część odsetkowa. 

W ratach równych, comiesięczna kwota do zapłacenia jest stała, ale w wyniku mniejszego udziału w niej części kapitałowej, to część odsetkowa staje się większa niż przy ratach malejących.

4. Ubezpieczenie i inne ukryte koszty kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe. Jednak bank często uzależnia zaciągnięcie okazyjnego zobowiązania, właśnie od skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia. To z kolei podwyższa całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Warto też uważać na inne produkty powiązane, gdy doradca banku namawia nas do skorzystania z “promocji”. Może to być karta kredytowa, albo lokata banku. Pamiętaj jednak, że takie specjalne oferty nie zawsze są bardziej opłacalne od standardowego kredytu gotówkowego. 

5. Ile czeka się na kredyt gotówkowy?

Jeżeli jesteś klientem banku w którym starasz się o zobowiązanie, to cała procedura powinna przebiec gładko i szybko. Skoro bank ma wgląd do twojej historii płatności, łatwo będzie mu ocenić zdolność kredytową. Także pieniądze powinny trafić błyskawicznie na twój rachunek. Cały proces może też rozpocząć się i zakończyć za pomocą bankowości internetowej. 

W gorszej sytuacji mogą być nowi klienci, którzy nie mają w banku żadnego produktu. Wtedy weryfikacja i przesłanie gotówki będzie dłuższe. Ale coraz więcej banków automatyzuje procedury i chwali się tym, że środki mogą trafić już na drugi dzień roboczy w ręce kredytobiorcy.

Szybkość przyznania kredytu gotówkowego i wpływ środków na konto w najlepszym razie mogą zająć kilkanaście minut. Ale lepiej liczyć się z tym, że może to potrwać dzień lub dwa. 

Wybierz kredyt gotówkowy z myślą o swoich potrzebach!

W internecie znajdziesz masę porad jak zaciągnąć dobry kredyt gotówkowy. Przede wszystkim pamiętaj, aby poszukiwanie kredytu gotówkowego rozpocząć od odpowiedzi jaki kredyt będzie dla ciebie najlepszy? Może chcesz szybko go spłacić? A może wolisz rozłożyć na długi okres? Teraz z powyższymi poradami, łatwiej będzie ci podjąć decyzję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here